0 do 3 mesece

V prvem trimesečju dojenček svoje razpoloženje izraža preko joka, kričanja in smeha. Izpušča naključne glasove, ki nastajajo v zadnjem delu ustne votline (otrok gruli). Pozoren je na zvoke in na glasne zvoke tudi reagira, npr. se zdrzne. Ko mu prigovarjamo, se umiri. V tem obdobju otrok že prepozna glas svojih staršev.

Nagnite se z obrazom proti otroku in mu prigovarjajte, pojte kratke pesmice, izštevanke. Z jezikom izvajajte smešne in glasne gibe in opazujte njegove reakcije. Dajte otroku čas, da vam tudi sam ”odgovori” (z zvokom, nasmehom, gibi rok in nog, pogledom). Rahlo stimulirajte otrokovo obrazno področje (npr. nežno se s prstom dotikajte njegovih ustnic) in mu čistite dlesni z ustrezno ščetko.

Če se otrok ne odziva na glasne zvoke/govor ali če z vami ne vzpostavlja očesnega stika, na to opozorite svojega pediatra.

Videoposnetek s prikazom razvoja govora, jezika in komunikacije v prvem trimesečju: